اقامتگاه بوم گردی کاریز - مقالات: ریگ جن 

بخش های مقالات
صفحه اصلی مقالات » جاذبه‌های گردشگری » ریگ جن

ریگ جن
ریگ جن ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و با تلاق های نمک می باشد که در دل دشت کویر قرار گرفته است . این ناحیه جز صعب العبور ترین نواحی جهان است.

موقعیت جغرافیایی
ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه ی حفاظت شده کویر ، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است. در حاشیه ی شمالی آن کوه گوگردی ، در حاشیه ی شرقی آن جاده ی دامغان به جندق و شهرستان جندق قرار گرفته است. در قسمت شمالی آن رودخانه ورگی از ارتفاعات کوه گوگردی سر چشمه می گیرد و در جهت شمال غربی-جنوب شرقی وارد ریگ جن می شود. کوه ملا هادی در حاشیه ی جنوبی این ریگ قرار گرفته است.زمین شناسی
توده های عظیمی از تپه ها ی ماسه ای فعال و فاقد پوشش گیاهی را که منطقه ی وسیعی را می پوشاند ارگ (Erg) می نامند که در زبان عربی به آن"عرق" می گویند و در فارسی به ماسه زار یا "ریگ" معروف است. زیر بنای ریگ جن یک دشت فرسایش یافته است که در حال حاضر تپه های ماسع ای برخان و تپه های ماسه ای هرمی (قورد) آن را اشغال کرده است. تمام ریگ جن دارای رسوبات نمکی فراوان می باشد که عمده ی رسوبات و مواد فرسایشی آن از دامنه های فرسایش یافته البرز شکل گرفته است.

تنوع زیستی
ناحیه ی وسیعی از ریگ جن فاقد پوشش گیاهی و پراکندگی جانوری است،هنوز از وضعیت پوشش گیاهی و حیات وحش کویر این منطقه اطلاعی در دست نیست. ولی در حواشی آن یعنی هموار سینه کوه در دهانه ی چاه گرگ و دهانه ی ظلمات وهمین طور دامنه های کافرکوه وجود جبیر و گور ایرانی گزارش شده است. در حاشیه ی شمالی دامنه ی کوه ملا هادی چند نمونه آگاهای سروزغی مشاهده شده است و همین طور در حاشیه ی آن از راه جندق چند نمونه عقرب صید گردیده است.

خرافات منسوب به ریگ جن:
گرچه تقریبا تمامی مردم دنیا به وجود جن و موجوداتی از این قبیل معتقدند و ترس از محیط های خلوت، کم تردد و تاریک گریبانگیر اکثر مردم دنیاست اما تقریبا تمام مطالب و نوشته های منتشر شده در اینترنت در مورد ریگ جن، چیزی جز تبلیغات گروه های گردشگری برای ایجاد هیجان ناشی از ترس نیست. در سایت محبوب و البته مطلوب " irandeserts.com " در مورد ریگ جن می خوانیم:

"در 30 کیلومتری جنوب مرکز ریگ جن در نقطه تلاقی دیواره پنجم و دم ریگ، سنگ های سیاه رنگی به چشم میخورد که سرباره های ذوب فلزات معدنی است. این سرباره ها پس از ذوب مس استخراج شده از ارتفاعات کوه بزرگی (کوه ملاهادی) و سایر معادن مس منطقه در اینجا رها شده اند. این روش ذوب فلزات در ایران سابقه ای بسیار کهن دارد که سالها است دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. در این روش از درختچه های سیاه تاغ برای افروختن آتش و ذوب فلزات استفاده می شده است. این گونه گیاهی به دلیل قابلیت شکستگی و آتش پرحرارت و با دوام آن بیشتر مورد قطع و بهره برداری قرار می گرفته و جهت ذوب سنگ های معدنی و فلزات در کوره های ذوب فلزات سوزانده می شده است. پوشش گیاهی در مکانی که سرباره ها رها شده اند نسبت به سایر نقاط اطراف تنک تر می باشد. این امر موید آن است که تاغ ها در این منطقه مورد استفاده قرار گرفته اند و همین کافی است که بپذیریم در گذشته های بسیار دور کسانی بوده اند که به مرکز ریگ جن دسترسی داشته اند بدون آنکه حتی نامی از آنان در تاریخ ثبت شود."

با توجه به این واقعیت که معدنکاری در انارک سابقه ای طولانی دارد (6 تا 7 هزار سال) مطالب فوق براحتی اثبات می کند که مردم منطقه در گذشته در جستجوی معادن حتی ریگ جن را نیز کاوش نموده اند.

لازم به ذکر است معدن چاه پلنگ در کویر سیاه کوه و معدن باقرق در حاشیه ریگ جن و در جایی که اولین چشمه آب با معدن 30 کیلومتر فاصله دارد نشان از سخت کوشی و هوش معدنکاران ایرانیست.


روستای آشتیان در ریگ جن (6 کیلومتر درون ریگ) قرار دارد.

جهت هماهنگي، دريافت اطلاعات و رزرو اقامتگاه و شرکت
در برنامه‌هاي تور‌ها و استفاده از راهنماي محلي با ما در تماس باشيد


09139666066صديقي

گروه گردشگری کویر انارک
متشکل از افراد علاقه مند و مجرب در زمینه گردشگری می باشد که ضمن ساماندهی و راهنمایی علاقه مندان به کویر، بافت و فرهنگ مردم انارک، همراه آموزش مسائل مربوط به این منطقه جغرافیایی وبا ایجاد محیطی امن و شاد، خستگی و روزمرگی را از آنان دور خواهند کرد.

ما در قبال وقت گردشگران احساس مسئولیت نموده و طی چند روز اقامتتان در کویر، با تمامی امکانات موجود، شما را به سوی اهدافتان راهنمایی خواهیم نمود.

آدرس :استان اصفهان- شهرستان نایین- بخش انارک- دهستان چوپانان- روستای آشتیان . تاسیس 1390