اقامتگاه بوم گردی کاریز - مقالات: معدن باستانی نخلک 

بخش های مقالات
صفحه اصلی مقالات » جاذبه‌های گردشگری » معدن باستانی نخلک

معدن باستانی نخلک
پيشگفتار
معدن سرب و نقره نخلک جزء قديميترين معادن جهان است. سابقه استخراج از اين معدن بيش از 2000 سال می باشد. فاصله این معدن تا شهر انارک 40 کیلومتر و تا شهر نایین 120 کیلومتر است.
آب و هواي منطقه گرم و خشك و مرتفعترين قله آن 1440 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. كارهاي معدني عمدتاٌ در 5 افق با ارتفاع 50، 85، 125، 165 و 200 متری از سطح زمین انجام گرفته است. افقهای 165 و 200 متری هم اکنون در حال فعالیت می باشند. در حال حاضر 6 کیلومتر از راه دسترسی به این معدن خاکی است.
طبق تصویب هیئت دولت در سال 1388 این معدن بایستی به اولین موزه معدنی کشور مبدل گردد.تاریخچه
معدن سرب نخلك از زمانهاي باستاني مورد بهره برداري قرار گرفته و تعداد زيادي آثار كارهاي قديمي، ابزار سنگي و وسائل ساخته شده از آهن خام كه در اين ناحيه يافت شده مويد اين نظر است. گروه باستانشناس آلمانی در سال 1970 از این معدن بازدید نموده و قدمت معدن را بیش از 2000 سال و قدمت دژ و آتشکده آن را حدود 1800 سال دانسته است. بعلاوه آثار کشف شده در این منطقه ایشان را متقاعد ساخته که در دوره های بعد از اسلامی نیز در این معدن فعالیت هایی وجود داشته است. قدمت تونلهای استخراج شدادی كه عمق آنها در حدود 125 متري(نزديك سطح آب) می باشد، حدود 2000 سال حدس زده مي شود.

از گذشته این معدن توسط مردم محلی (مردم انارک) استخراج می شده و در سال 1307 تا 1332 توسط شرکتهای خصوصی اداره گردیده است. شرکت مولد با مدیریت میر عبدالکریم صدریه انارکی از سال 1312 تا 1327 استخراج این معدن را به عهده داشته است. از مهمترین وقایع این دوره می توان رونق اقتصادی شهر انارک، ضرب سکه توسط شرکت مذکور، تاسیس اولین بانک ملی در منطقه درسال 1316 (برای مقایسه بانک ملی نایین تاسیس 1328 می باشد) و نهایتا نابودی جنگلهای تاغ و سوختن آنها در کوره های ذوب سرب را نام برد. این معدن در سال 1332 به شركت سهامي كل معادن و ذوب فلزات ايران واگذارا گرديد (دولتی شد).
محصول نهايي
توليد اصلی معدن نخلک كنسانتره سرب با عيار 55% و نقره با عیار 750ppmمی باشد. مواد معدنی استخراجی حاوی کانيهای گالن يا سولفور سرب و سروزيت يا کربنات سرب می باشد. مواد معدنی از کارگاههای استخراج از عمق 200 متری زمين با تلاش و کوشش کارگران زحمتکش اين مجتمع استخراج شده و توسط اسکيپ به سطح زمين منتقل ميشود. ظرفيت استخراج ماده معدنی حدود 3000 تن در ماه و با عيار 7% است. همچنین توليد کارخانه مجتمع ماهيانه 300 تن کنسانتره می باشد.


جهت هماهنگي، دريافت اطلاعات و رزرو اقامتگاه و شرکت
در برنامه‌هاي تور‌ها و استفاده از راهنماي محلي با ما در تماس باشيد


09139666066صديقيگروه گردشگری کویر انارک
متشکل از افراد علاقه مند و مجرب در زمینه گردشگری می باشد که ضمن ساماندهی و راهنمایی علاقه مندان به کویر، بافت و فرهنگ مردم انارک، همراه آموزش مسائل مربوط به این منطقه جغرافیایی وبا ایجاد محیطی امن و شاد، خستگی و روزمرگی را از آنان دور خواهند کرد.

ما در قبال وقت گردشگران احساس مسئولیت نموده و طی چند روز اقامتتان در کویر، با تمامی امکانات موجود، شما را به سوی اهدافتان راهنمایی خواهیم نمود.

آدرس :استان اصفهان- شهرستان نایین- بخش انارک- دهستان چوپانان- روستای آشتیان . تاسیس 1390