اقامتگاه بوم گردی کاریز - مقالات: بافت تاریخی انارک 

بخش های مقالات
صفحه اصلی مقالات » جاذبه‌های گردشگری » بافت تاریخی انارک

بافت تاریخی انارکانارک (ناروسینه) آبادی اسم و رسم داری است، افتاده در دل بیابانی وسیع و پناه گرفته در میان چند کوه منفرد و برهنه همواره با طبیعت خشک و عبوسی ساخته و بار سنگین بی آبی آزار دهنده ای را از ابتدای تاریخ حیات خود تنها بر دوش کشیده است.
بافت قدیم انارک با کوچه های باریک، ساختمان های خشتی به رنگ طبیعت، چشمه آب شیرین که اینک مستوری گزیده و از نظر پنهان مانده، تکیه و مساجد خشتی و آجری، برج های بنا شده بر هرم کوه، فضاهایی که به هیچ وجه شکل هندسی ندارند تا به آنها میدان گفته شود و شاید دلیل زیبایی و بی ریایی آنها هم همین باشد، پشت بامهای کاهگلی و بادگیرهای استوار بر فراز بامهای قوسی و ضربی اش، یادها و یادگارهایی را درون خود نهفته دارد که سخت با نسل جدید بیگانه است. آنچه در بافت قدیم جلب نظر می کند، پیوستگی خاص ساختار آن است. وحدت در استفاده از مصالحی چون سنگ و خشت و گل یک رنگ، مشابهت یرت ها و بالاخانه ها و خانه های اعیانی و بادگیر های دو سویه و یک سویه، به آبادی آنچنان هویتی بخشیده که از دیدگاه معماری سنتی قابل تعمق است.
انارک با خانه های اعیانی و تک اتاق های سقف گنبدی اش، با بالاخانه هایی که پلکان آنها از کوچه آغاز می شود و دیوارهایی که بلندی آنها به راستی اعجاب آفرین است، با خانه هایی که جهت باران گیرشان از سنگ لاشه ساخته شده و از این رو زیر شلاق باران مقاوم ایستاده اند با کوچه هایی که تابع هیچ اصل هندسی و برنامه ی شهرسازی نیستند، پهن و باریک می شوند و انحنا می پذیرند اما به بن بست نمی رسند، با درهای بزرگ و کوچک چوبی، یک لنگه و گاه دو لنگه که گذشت زمان شکافی بین تخته های آنها ایجاد کرده ولی هنوز روی یک پاشنه می چرخند، با قفلهایی که سالهاست گشوده نشده اند و شاید هم دیگر کلیدی برای بازکردنشان نباشد، با سقفهای گنبدی و دیوارهای سنگی، قیافه ی یک شهر تاریخی، چیزی شبیه کوچه پس کوچه های ارگ قدیمی بم را به خود گرفته است. ارگی زنده که در رگهایش زندگی جاریست و در گذرگاه هایش تردد انسان با عبور اتومبیل به هم درآمیخته و ترکیبی ناموزون از قدمت و صنعت را ترسیم کرده است. یرت های به هم چسبیده و خشتی ساخته شده بر تپه صخره ای محله سراب چشم اندازی زیبا دارد.
در حال حاضر انارک به دلیل داشتن بافت منحصر بفرد یکی از اعضای "شبکه شهرهای کوچک تاریخی ایران" می باشد که در ابتدا قرار بود "شبکه شهرهای کوچک حاشیه کویر" نامگذاری شود. (انارک، نراق، بشرویه، نوش آباد)

جهت هماهنگي، دريافت اطلاعات و رزرو اقامتگاه و شرکت
در برنامه‌هاي تور‌ها و استفاده از راهنماي محلي با ما در تماس باشيد


09139666066صديقي
گروه گردشگری کویر انارک
متشکل از افراد علاقه مند و مجرب در زمینه گردشگری می باشد که ضمن ساماندهی و راهنمایی علاقه مندان به کویر، بافت و فرهنگ مردم انارک، همراه آموزش مسائل مربوط به این منطقه جغرافیایی وبا ایجاد محیطی امن و شاد، خستگی و روزمرگی را از آنان دور خواهند کرد.

ما در قبال وقت گردشگران احساس مسئولیت نموده و طی چند روز اقامتتان در کویر، با تمامی امکانات موجود، شما را به سوی اهدافتان راهنمایی خواهیم نمود.

آدرس :استان اصفهان- شهرستان نایین- بخش انارک- دهستان چوپانان- روستای آشتیان . تاسیس 1390