اقامتگاه بوم گردی کاریز - مقالات: عشین 

بخش های مقالات
صفحه اصلی مقالات » جاذبه‌های گردشگری » عشین

عشین
خاک جوهرِ وجودی کویر است و آب جانمایه ی زندگانی، و درست در تلاقی این دو عنصر است که الفبای آبادانی بر لوح حیات انسان کویری نگاشته می شود. خاک، گل می شود، شکل می گیرد، خشت می زند و می شود سرپناه، می شود خانه. این است که در پیوستار کویر اگر بخواهی ردی از آبادی و زندگی بشری بیابی باید چشم پی خشت های گلی بچرخانی . خشت هایی که همانند مردمان کویرنشین کم توقع, ساده و بی آلایش اند و پوست ترک خورده شان اندک خللی بر سختی و تاب و توانشان وارد نمی سازد.
اَشیـن آبادی ای است بر فراز تپه ای در قلب کویر، که گرچه امروز زیر آفتابی داغ و سرمای خشک کویر آرمیده و باد بر ساز سکوت اش می دمد، اما به گواه هزاران خشت گلی که در تار و پودش نهفته است روزگاری سرشار از جان زندگی بوده است...شماره تماس جهت هماهنگی و رزرو 09131008602 ( باقری) جهت استفاده از امکانات بوم گردی روستای عشین

جهت دریافت اطلاعات کاملتر به وبسایت این روستا با آدرس www.khesht.co مراجعه شود.

جهت هماهنگي، دريافت اطلاعات و رزرو اقامتگاه و شرکت
در برنامه‌هاي تور‌ها و استفاده از راهنماي محلي با ما در تماس باشيد


09139666066صديقي
قلعه، حمام سنتی و بافت زیبای روستای اشین
روستای اشین (عشین) در ۲۰ کیلومتری (فاصله هوایی) شمال غرب انارک با طول جغرافیایی ۵۳٫29٫۰ و عرض ۳۳٫29٫۳۰ درجه قرار دارد. برای دسترسی به این روستا، پس از طی 15 کیلومتر از انارک به سمت شرق از جاده روستایی انارک (دسترسی محلی به روستاها) وارد راهی که به سمت شمال کشیده شده می شویم و با ادامه این راه پس از پشت سر گذاشتن چند روستا به اشین خواهیم رسید (نیاز به راهنما دارد). روستا روی تپه ای با ارتفاع حدود 30 متر واقع شده و نمای عمومی آن گنبد های گلی است که در امتداد شیب تپه در خط آسمان دیده می شود . روستا چنان با طبیعت هماهنگ است که انگار از تپه روییده است. با دیدن آن نخستین سوالی که به ذهن می رسد این است که چرا در مکانی تا این اندازه خشک سکونت گاهی شکل گرفته است. اما 3 چشمه ی بسیار کوچک و راهی کاروانرو که تا گذشته ای نه چندان دور ارتباط یزد اردکان و انارک را از طریق اشین و کاروانسرای "چشمه آب سفید" و "قصر بهرام" و جاده سنگ فرش به گرمسار و فیروز کوه و ساری برقرار می ساخته شاید عوامل شکل گیری روستا بوده اند.

سه چشمه ی کوچک با سه استخر که آب روستا و سه قطعه زمین را که بزرگترین آن ها حدود 2 هکتار است تامین می کنند، در شمال روستا قرار دارند و آب مورد نیاز کاروانیان را هم تامین می کرده اند. در زیر هر چشمه استخری قرار دارد تا آب شیرین و گرانبهای چشمه ها را در آن ذخیره شود. این استخر ها پر از ماهی قرمز اند. مختصر آب و آبادانی باقیمانده موجب شده است عده ای از بازماندگان اشین که در انارک زندگی می کنند در مواقعی از سال که هوای منطقه مناسب است به این روستا سری بزنند.

اما اشین روی تپه ای مشرف به دشت وسیعی همچنان ظاهر قدیمی خود را حفظ کرده است و با تصویری که آلفونس گابریل در 70 سال پیش از آن تهیه کرده تفاوت چندانی ندارد.آلفونس گابریل در سال 1933 در سفر به کویرهای ایران اقامت کوتاهی در این روستا داشته و آنرا در کتاب " عبور از صحاری ایران " توصیف کرده است . عکس روی جلد این کتاب عشین را در سال 1312 هجری شمسی نشان می دهد .

حمام سنتی (خزینه ای) با فاصله ی چند ده متری در پایین تپه در کنار استخری کوچک قرار گرفته است. از هر کوچه ای از روستا چشم انداز وسیعی از کویر خاموش و بی انتها دیده می شود. از برج های قلعه می توان تا کیلومتر ها دور تر راه ورودی را زیر نظر گرفت و اگر کسی با ریگ جن آشنا باشد اولین تپه های ریگ در کنار کوه بزرگی قابل روئیت است.


شماره تماس جهت هماهنگی و رزرو 09131008602 ( باقری) جهت استفاده از امکانات بوم گردی روستای عشین

جهت دریافت اطلاعات کاملتر به وبسایت این روستا با آدرس www.khesht.co مراجعه شود.

جهت هماهنگي، دريافت اطلاعات و رزرو اقامتگاه و شرکت
در برنامه‌هاي تور‌ها و استفاده از راهنماي محلي با ما در تماس باشيد


09139666066صديقي


در این روستا سه عنصر اصلی معماری عبارتند از :قلعه:

شاید نظیر آن را چه به لحاظ فرم و الگو و چه به لحاظ عملکرد در جای دیگری نمی توان یافت. یک دایره به قطر 16 متر با وتری به طول هشت متر بریده شده و در دو سوی این وتر دو دایره به قطر سه متر قرار گرفته اند. ورودی اصلی با ارتفاعی کمتر از دو متر از میان سر دری کوتاه که قوس آجری آن در میان سنگ های لاشه تضادی از نظم در بی نظمی را شکل داده است ، می گذرد و به دالانی باریک با سقفی از طاق آهنگ می رسدکه امروزه چیز زیادی از آن باقی نمانده است. در دو طرف این راهرو دو اتاق وجود دارد. دیوار ها و سقف آن چنان در هم آمیخته اند که تشخیص آن ها از هم دشوار است. در گوشه ی هر اتاق ورودی کوچکی به اتاقک داخل برج نگهبانی وجود دارد. دیوار ها با سنگ شکسته ساخته شده است و با کاهگل اندود شده اند، سقف ها از خشت خام اند و به شیوه ی چهار پرگار پوشش داده شده اند با این شیوه طاق زنی می توان هر پلان نا معینی را پوشش داد. اتاق ها بخاری دیواری داشته اند و پنجره ندارند. روی هر اتاق، اتاق دیگری قرار دارد که آسیب بسیار دیده و راه دسترسی به آن مشخص نیست. باقیمانده فضا حیاط بزرگی است که به سه قسمت تقسیم شده است همه چیز نشان می دهد این بنا کاروانسرایی بوده که با شکل و شمایل قلعه ساخته شده است. نباید از نظر دور داشت که بیشتر کاروانسراها کمابیش امکانات دفاعی نیز داشته اند.

خانه های روستایی:

خانه ها اغلب یک اتاق دارند و از ترکیب خشت و سنگ ساخته شده اند گنبد های بسیار بلند به شیوه چهارپرگار، سقف این اتاق ها را تشکیل می دهد. خانه ها اغلب پنجره ندارد و نور مورد نیاز را از سقف و سوراخ های ریزی در دیوار ها می گیرد در پشت برخی از خانه ها نیز حیاط هایی با دیوار خشتی وجود دارد همچنین در همه ی اتاق ها بخاری هیزمی وجود دارد که حاکی از اقلیم بسیار سرد این منطقه کویری در زمستان است در تابستان هم این اتاق های کور و بسته با سقف های گنبدی بلند کارایی بسیار زیادی داشته اند و ساکنان را از باد های کویری (سیاه باد و سرخ باد) در امان نگاه می داشته اند. تعداد زیادی طاقچه در دیوار ها نمای عمومی داخل این خانه هاست.حمام:

در فاصله چند ده متری روستا در نزدیکی استخری کم عمق که مملو از ماهی قرمز است و آب خود را از چشمه ی کوچکی تامین می کند حمامی وجود دارد که ابعاد آن و کامل بودن الگوهای فضایی آن بیش از نیاز روستاست و حکایت از رفع نیاز مسافران و کاروانیانی می کند که پس از این روستا برای رسیدن به اولین شهر بیش از 5 منزل راه پیش رو داشته اند ( یک منزل حدود 40 کیلومتر است و راهی است که یک کاروان در مدت یک روز قادر به پیمودن آن بوده است).

حمام همه ی فضا های کلاسیک شامل هشتی، ورودی، سربینه، میاندر، گرمخانه، شاه نشین، خزینه و تون را داراست و جالب اینکه بر خلاف خانه های روستایی تزئینات آهکی دارد.ارزشهای اشین

اشین یک نمونه ی معماری روستایی دست نخورده و در آخرین حد و مرزهای اسکان زندگی انسانی در حاشیه کویر است و بازدیدکننده با قدم زدن در کوچه های آن، خود را در گذشته های تاریخی دور احساس می کند. همچنین نشانه ی تلاش بی نظیر انسانهایی است که با منابع آبی بسیار محدود فضای زیستگاهی بوجود آورده اند که نقشی با اهمیت در بقای راه به عنوان شریان تمدن داشته است. از سوی دیگر این سکونت گاه می تواند محل استقرار مناسبی برای آشنایی با اقلیم متنوع کوهستانی، بیابانی و کویری منطقه باشد و مهم تر از همه نوع خاصی از کویر به نام ریگ در نزدیکی آن است که بیشتر مردم به نام ماسه روان می شناسند. این مشهورترین ریگ ایران یعنی ریگ جن چه به لحاظ فرم و چشم انداز و چه به لحاظ پوشش گیاهی و پوشش جانوری بی نظیر است. در برنامه بازدید از اشین و طبیعت اطراف آن می توان به ابعاد جدیدی از زیبایی های طبیعی دست یافت و یکی از زیباترین و بی نظیرترین روابطی را که انسان با طبیعت بوجود آورده و بعدها طبیعت آن را غنی تر کرده از نزدیک دید و تجربه کرد.


شماره تماس جهت هماهنگی و رزرو 09131008602 ( باقری) جهت استفاده از امکانات بوم گردی روستای عشین

جهت دریافت اطلاعات کاملتر به وبسایت این روستا با آدرس www.khesht.co مراجعه شود.

جهت هماهنگي، دريافت اطلاعات و رزرو اقامتگاه و شرکت
در برنامه‌هاي تور‌ها و استفاده از راهنماي محلي با ما در تماس باشيد


09139666066صديقي


گروه گردشگری کویر انارک
متشکل از افراد علاقه مند و مجرب در زمینه گردشگری می باشد که ضمن ساماندهی و راهنمایی علاقه مندان به کویر، بافت و فرهنگ مردم انارک، همراه آموزش مسائل مربوط به این منطقه جغرافیایی وبا ایجاد محیطی امن و شاد، خستگی و روزمرگی را از آنان دور خواهند کرد.

ما در قبال وقت گردشگران احساس مسئولیت نموده و طی چند روز اقامتتان در کویر، با تمامی امکانات موجود، شما را به سوی اهدافتان راهنمایی خواهیم نمود.

آدرس :استان اصفهان- شهرستان نایین- بخش انارک- دهستان چوپانان- روستای آشتیان . تاسیس 1390